top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıFabrika Halı Yıkama

Halı Bakımı Nasıl Yapılır?

Halı bakımı; hem halı kirliliğinden kaynaklı sağlık sorunlarına neden olmamak için, hem de görüntü kirliliğini önlemek amacıyla dikkat edilmesi gereken bir konudur. Halı bakımı yapmak için belirli zaman aralıkları ve kullanılması gereken malzemeler vardır.


Halı Bakımı Yapmak İçin Kullanılması Gereken Ve Kullanılmaması Gereken Malzemeler


Halı bakımı için her temizlik malzemesi uygun değildir. Bazı malzemelerin tercih edilmesi gerekirken, bazı malzemelerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Bu tür bakımları sağlamak için, halılara özel olarak üretilen deterjanların kullanılması gerekir. Bu deterjanların tür olarak toz olması veya sıvı olması önemli değildir.


Bunun yanı sıra, bazik özellikleri yüksek iken asitlik özelliklerinin düşük olmasında fayda vardır. Ayrıca halı bakımlarında kesinlikle çamaşır suyu kullanılmamalıdır. Kullanımı sağlandığı zaman halı renginde solma durumları meydana gelir. Bununla birlikte halı bakımlarında, halılar için üretilen fırçaların kullanılması gerekir. Bu sayede halı içerisine yerleşen saç telleri ve çeşitli atıklar toplanır.


Halı Bakımı Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?


Halı bakımı her gün yapılması gereken bir işlem değildir. İlk olarak temizliğin sağlanması ve pisliklerin halı içerisine işlemesini önlemek amacıyla her gün süpürülmesi gerekir. Saç telleri ve derine işleyen atıklar için haftada bir kuru olarak fırçalama işlemi, ayda bir ise silinme işlemi yapılmalıdır. Altı ayda bir olacak şekilde, eğer gerek duyulmuyorsa süre biraz daha uzatılabilir, halı yıkama yapılarak bakımlar sağlanır.


Halı Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?


Halı bakımı yapılırken yıpratıcı malzeme kullanmamaya özen gösterilir. Bu sebeple ürün içeriklerine dikkat edilmelidir. Ayrıca sık zaman aralıklarında kimyasal kullanılarak halının çürümesine neden olmamak, geç vakitlerde temizlik yaparak da kirden çürümesini sağlamamak gerekir. Vaktinde ve doğru ürünlerle halı bakımı sağlanmalıdır.

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page